web
statistics

AF ÖRGÜTÜ AVRUPA’DAKİ POPÜLİZMİ VE IRKÇILIĞI ÇOK SERT ELEŞTİRDİ!

AF ÖRGÜTÜ AVRUPA’DAKİ POPÜLİZMİ VE IRKÇILIĞI ÇOK SERT ELEŞTİRDİ!

Uluslararası Af örgütü 2016/17 raporunnda popülizmin yükselişi ve insanhaklarına olan etkileri
ile ilgili alarm düğmesine bastı. Af örgütüne göre durum geçen yıla göre önemli ölçüde kötüledi ve Af örgütü bunu kısmen kurulu düzene karşı ortaya çıkan siyasi hareketlere bağlıyor.

Af örgütü 2016 yılında giderek artan onlara-karşı-biz kültürünü fark etti. Af örgütü kendi yıllık raporunun sunumunda küresel düzeyde 1938’den beri böylesi suçlama hikayeleri, nefret ve korku görmedik diyor. O onyıl’da Almanya`da Hitler iktidara gelmişti.

Giderek artan sayıda sitasetçi kendisini düzen karşıtı olarak tanımlıyor. Bunlar seçimleri kazanabilmek için ‘günah keçileri’ işaret ediyorlar, şeytanlaştırma siyaseti yapıyorlar ve etnik gruplara haksız ithamlarda bulunuyorlar.

Af örgütüne göre normal bulunanın sınırları ‘genişletilmiştir’. Siyasetçiler pervasızca nefret söyleminde bulunuyor ve bu şekilde düşmanlığı, homofobi ve ırkçılığı haklı gösteriyorlar. Af örgütüne göre bundan en çok mülteciler zarar görüyorlar. Bu böyle devam ederse 2017 yılında diğer grupların bunu takip edeceğinden korkuluyor.

Af örgütü, gittikce daha fazla ülkelerin mevcüt insanhaklarını koruyan yasalar üzerinde oynamak istediğinden ve bunun da domino etkisi yapacağından korkuyor. Birzamanlar yurtdışında insanhakları mücadelesi veren ülkeler, bırakın başkalarını denetlemeyi, artık kendi ülkelerindeki insanhaklarını kısıtlamakla meşguller.

Adnan Coşkunsu
TÜRMEB Hollanda

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vekil Yıldız’a Urfa Halkından Büyük İlgi!
Vekil Yıldız’a Urfa Halkından Büyük İlgi!
10 Yıl Sonra Yakalandı !
10 Yıl Sonra Yakalandı !