shopify stats

İtalya Başbakanı Renzi'den İstifa

Yapılan referandumun ardından İtalyan başbakanı Renzi; başkanlık sarayı Chige’de bir basın açıklamasında bulundu.Konuşmasında ‘Hayır’ oylarının çok olmasına değinen başbakan, “Hayır cephesi kazandı.İtalyan halkı açık ve net şekilde konuştu.Bu net bir yenilgidir.Bu yenilgi benim.Sorumluluğu üstleniyorum.” açıklamasında bulundu.

İtalya Başbakanı Renzi'den İstifa

İtalya Başbakanı Renzi’den İstifa

       İtalya’da yoğun geçen bir referandum hazırlığından sonra halk, seçime gitti.İtalya’da gerçekleşen anayasa değişkiliğine ilişkin referandum oylaması yerel saate göre 23:00’da son buldu ve oy sayım işlemine başlandı.Yapılan referandum oylaması sonucunda İçişleri Bakanlığı’nın vermiş olduğu bilgilere göre, referanduma İtalya halkı büyük ilgi gösterdi.Bakanlık, İtalya’da kayıtlı bulunan 46 milyon 714 bin 950 seçmenin yüzde 65’inin oy kullandığını bildirdi.

Başbakandan İstifa Açıklaması

Yapılan oylama sonucunda İtalyan haber ajansından alınan bilgilere göre;seçmenin yüzde 54-58 oranında ‘Hayır’oyu kullandığı, yüzde 42-46 oranında ise ‘Evet’oyu kullanıdığı öğrenildi.Hayır oylarının önde çıkmasına karşın başbakan Matteo Renzi şu açıklamada bulundu:”Bu yenilgi benim sorumluluğu üstleniyorum.” diyerek istifada bulunacağını belirtti.

Yapılan referandumun ardından İtalyan başbakanı Renzi; başkanlık sarayı Chige’de bir basın açıklamasında bulundu.Konuşmasında ‘Hayır’ oylarının çok olmasına değinen başbakan, “Hayır cephesi kazandı.İtalyan halkı açık ve net şekilde konuştu.Bu net bir yenilgidir.Bu yenilgi benim.Sorumluluğu üstleniyorum.” açıklamasında bulundu.Zaten daha önce yapmış olduğu açıklamalarda da ‘Hayır’ oyunun fazla çıkmasında istifa edeceğini açıklamıştı.

Renzi, Pazartesi günü gerçekleşecek olan Bakanlar Kurulu toplantısından sonra Cumhurbaşkanı Sergio Matterella’ya istifa mektubunu sunacağını belirtti.

Reform Neyi Destekliyordu?

Ülke tarihindeki en kapsamlı anayasal değişikliğini uygulamayu amaçlayan reform paketi, 1948’de hazırlanmış olan anayasada bulunan 139 maddenin 47’sini değiştirmeyi hedefliyordu.İtalya, parlementonun alt kanadı Temsilciler Meclisi ile üst kanadı Cumhuriyet Senatosu’nun aynı görevde bulunduğu birkaç ülkeden biri.Referandumda gerçekleşen en önemli madde ise, parlementonun üst kanadında bulunan sandalye sayısının 315’den 100’e düşürülmesi ve kişilerin yetkilerinin azaltılmasını içeriyordu.

italya başbakanı referandum bakanlar kurulu başbakan renzi matteo renzi referandum oylaması renziden istifa italya başkanı renzi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Copyright 2018 Haber Hastası Tüm hakları saklıdır.

Kredi kartı borcu taksitlendirme
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vekil Yıldız’a Urfa Halkından Büyük İlgi!
Vekil Yıldız’a Urfa Halkından Büyük İlgi!
10 Yıl Sonra Yakalandı !
10 Yıl Sonra Yakalandı !