shopify stats

Putin'den 'Suriye'de Ateşkes' açıklaması

Suriye’de beklenen ateşkes ile ilgili önemli bir açıklamada Vladimir Putin’den geldi. Putin, “Halep’ten sonraki adım, tüm Suriye’yi kapsayacak ateşkestir” dedi.

Putin'den 'Suriye'de Ateşkes' açıklaması

Suriye’de beklenen ateşkes ile ilgili önemli bir açıklamada Vladimir Putin’den geldi. Rusya’da her senenin sonunda düzenlenen yılsonu basın toplantısında konuşan Putin, “Halep’ten sonraki adım, tüm Suriye’yi kapsayacak ateşkestir” dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkesinde her sene düzenlenen gelenekselleşmiş yılsonu basın toplantısında basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Toplantıda ana gündem maddesi “Suriye’de ateşkes” oldu.

 

Halepli sivillerin tahliyesi

Rejim güçlerinin resmen aldığı Halep’te ki sivillerin tahliye süreciyle ilgi bir soruya, “Bu, Türkiye Cumhurbaşkanı (Recep Tayyip Erdoğan), İran liderliği ve Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad olmadan başarılamazdı. Kentten neredeyse 100 bin kişi tahliye edildi. Dünyadaki en büyük insani operasyondur.” dedi.


Hedef: Halep’ten sonra tüm Suriye’de ateşkes... 

Suriye’nin bütününde ateşkesi tam anlamıyla sağlayacak bir anlaşmaya varılması gerektiğini belirten Putin, “Halep’ten sonraki adım, tüm Suriye’yi kapsayacak ateşkes ve sonrasında siyasi çözüm müzakerelerine başlanması olmalı. Görüşmeler Kazakistan’ın başkenti Astana’da düzenlenebilir. Bu görüşmeye Türkiye hazır, İran hazır, Esad hazır. Nazarbayev görüşme ortamını hazırlama hususunda hazır” diye konuştu.

                                                                                                                                                Kazakistan’da barış görüşmesi...                                                                                  

Ateşkes konusunda ABD’ye de çağrıda bulunan Putin,Türkiye, İran ve Şam yönetiminin de, Astana’da barış görüşmesi yapmak konusunda mutabıktır. Rusya, Türkiye ve İran’ın dahil olduğu üçlü format, Suriye konusunda etkili olduğunu kanıtladı. Bu formatı sürdürmek gerek. ABD’yi de Rusya, Türkiye ve İran’ın çabalarına katılmaya çağırıyoruz” dedi.
 

Trump’ın Amerika’nın nükleer kapasitelerinin artırılması çağrısı...

Toplantıda bir gazetecinin Trump’ın ABD'nin nükleer kapasitelerinin artırılması çağrısını değerlendirmesini istemesi üzerine Putin, “Trump Seçim kampanyası sırasında ABD’nin nükleer gücünün, silahlı kuvvetlerin güçlendirilmesi gerekliliğinden bahsetmişti. Olağan dışı bir şey yok” ifadelerini kullandı.

Rusya’da düzenlenen 2016 yılsonu basın toplantısı 3 saat 50 dakika sürdü. Rus Devlet Başkanı Vladimir Putin, toplantıda 34 gazetecinin 67 sorusuna yanıt verdi. 

 

Putin Suriye Rusya İran Türkiye Esad Astana Kazakistan Halep
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Copyright 2018 Haber Hastası Tüm hakları saklıdır.

Kredi kartı borcu taksitlendirme
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vekil Yıldız’a Urfa Halkından Büyük İlgi!
Vekil Yıldız’a Urfa Halkından Büyük İlgi!
10 Yıl Sonra Yakalandı !
10 Yıl Sonra Yakalandı !