web
statistics

Şam Rejimi: Halep'in yüzde 98'i alındı

Şam rejimi ve Rusya Halep'te muhaliflerin kontrolü altındaki bölgelerin yüzde 98'inin el değiştirdiğini duyurdu.

Şam Rejimi: Halep'in yüzde 98'i alındı

Rusya 15 Kasım'dan bu yana 100 binden fazla sivilin çatışma bölgesinden çıktığını, 2 bin 200 muhalifin ise teslim olduğunu açıkladı.

Yaklaşık bir aydır Rusya'nın desteklediği rejim güçleriyle muhaliflerin çarpışmalarına sahne olan Halep'te, artık savaş sona ermek üzere gibi görünüyor. Muhaliflere yakın Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, rejim güçlerinin gece boyunca devam eden çatışmada Şeyh Said semtini de ele geçirdiğini bildiriyor.

Bu açıklamadan dakikalar sonra Şam rejimi de Şeyh Said semtini tamamen aldığını duyurdu. Şeyh Said'in el değiştirmesiyle muhalifler ellerindeki bölgelerin yüzde 90'ını kaybetmiş oldu.

Rejim ve Rusya öğle saatlerinde yaptığı açıklamada ise, muhalif bölgelerin yüzde 98'inin tamamen alındığını ilan etti. Suriyeli general Zeyd el Salih, operasyonda son adımın atıldığını söyledi.

Reuters haber ajansına konuşan general, silahıl muhaliflerin teslim olmalarına veya ölmelerine az bir zaman kaldığını belirtti.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'ne göre, rejim muhaliflerin elinde kalan küçük bölgeyi ağır bombardımana tutuyor. Reuters haber ajansı da, görgü tanıklarına dayandırdığı haberinde muhalif semtlerdeki yoğun bombardıman seslerinin rejimin eline geçen mahallelerden duyulduğunu aktarıyor.

Rusya: 2 bin 200 silahlı muhalif teslim oldu

Şam rejiminin en önemli koruyucusu Rusya ise, operasyonun başladığı 15 Kasım'dan bu yana 100 binden fazla sivilin çatışma bölgesinden çıktığını belirtiyor. Uluslararası ajansların son dakika geçtiği açıklamaya göre, 2 bin 200 silahlı muhalif de rejim güçlerine teslim oldu. Moskova, sabah saatlerinde son 24 saatte 728 silahlı muhalifin teslim olduğunu açıklamıştı.

Rusya'nın açıkladığı bu rakamlar, muhalifler ve bağımsız gözlemciler tarafından henüz doğrulanmış değil.

Rejim, erkekleri ayırdı

Reuters haber ajansının Halep içinden geçtiği fotoğraflarda, çatışma bölgesinden kaçan erkeklerin polis merkezinde sıraya sokulduğu yer alıyor. Fotoğraflarda ayrıca ordudan bir generalin kalabalığa hitap ettiği görülüyor.

ABD tarafından muhaliflere sivillerle birlikte şehri terk etmeleri için güvenli koridor açılması önerildi ancak bu teklif Rusya tarafından kabul edilmiş değil.

Birleşmiş Milletler, kentte yüzlerce sivil erkeğin rejimin kontrolündeki bölgelere geçtikten sonra kaybolduğunu geçen hafta duyurmuştu. Ailelerin bir daha haber alamadığı erkeklerin gözaltına alındıktan sonra işkenceye tutulduğu bildiriliyor.

2012'den bu yana fiili olarak ikiye bölünmüş haldeki Halep'te Rusya'nın desteğini arkasına alan rejim güçleri yaz mevsiminden bu yana muhaliflerin kontrolündeki semtlere operasyon düzenliyor. Kentin doğusunu kontrol eden muhalifler, özellikle 15 Kasım'da başlatılan yeni saldırı dalgası karşısında yenilgiye uğradı ve küçük bir alana sıkıştı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vekil Yıldız’a Urfa Halkından Büyük İlgi!
Vekil Yıldız’a Urfa Halkından Büyük İlgi!
10 Yıl Sonra Yakalandı !
10 Yıl Sonra Yakalandı !