web
statistics

Şii milisler Halep'e karadan girdi

Şii milisler, Halep’te Esad rejimi tarafından kuşatmaya alınmış bölgeye kara harekâtı başlattı. Ateşkesin sabah saatlerinde ihlal edildiği Halep'te şiddetli çatışmalar yeniden başladı.

Şii milisler Halep'e karadan girdi

Şii milisler, Halep’te Esad rejimi tarafından kuşatmaya alınmış bölgeye kara harekâtı başlattı. Ateşkesin sabah saatlerinde ihlal edildiği Halep'te şiddetli çatışmalar yeniden başladı. Hemen sonra savaş uçakları Suriyeli muhaliflerin ve sivillerin bulunduğu noktalara bomba yağdırdı. Bombardıman sonrası çok sayıda kişi hayatını kabetti...


Türk Kızılayı, kentten dün gece ayrılmayı başaran yaklaşık 1000 kişinin İdlib yolunda İran milisleri tarafından durdurulduğunu ve halen aynı noktada bekletildiklerini duyurdu.

Halep'te önceki gün başlayan ateşkes dün itibariyle sona erdi. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, kentin doğusunda şiddetli çatışmalar yaşandığını ve ateşkesin sona erdiğini belirtiyor.

Esed rejimi, sivillerin toplandığı yeri misket bombasıyla vurdu.

Suriye'nin doğu Halep bölgesinde ateşkesi ihlal eden İran komutasındaki Şii milisler ve Beşşar Esed rejimi ordusu, onbinlerce sivilin canını hiçe sayarak yalnızca 6 kilometrekarelik bu alana bomba yağdırmaya devam etti. 

Kuşatma altındaki bölgede bulunan dün akşam varılan ateşkesi sabah saatlerinde ihlal etmeye başlayan İran komutasındaki Şii milisler ve Esed rejimi, Sukkeri ve Selahaddin semtleri,  Amiriyya mahallesi ve Hac Köprüsü Kavşağı'nı onlarca kez top, havan ve roket atarlarla vurdu.

Bu saldırıları, rejimin savaş uçaklarının Sukkeri mahallesinde tahliye  için bekleyen sivillerin toplandığı yeri misket bombasıyla vurması izledi.  Saldırıda, 2 kişi hayatını kaybederken 100'e yakın sivil yaralandı.

Muhalif güçler, rejim güçlerinin ilerlemek için hazırlık yaptığını aktardı.

Halep'in diğer kesimlerini de işgal ettiler

İranlı generaller, 5 bin milisi de Halep'in batısı ile güneyinde kullanıyor. Bunların yaklaşık 2 binini Afganistanlı Fatimiyun Tugayı, 500 kadarını Pakistanlı Zeynebiyyun Tugayı oluştururken 2 bin 500 civarındaki milis doğrudan İran Devrim Muhafızları'nın saflarında görevli.

Şii milisler Halep Esed Suriye
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vekil Yıldız’a Urfa Halkından Büyük İlgi!
Vekil Yıldız’a Urfa Halkından Büyük İlgi!
10 Yıl Sonra Yakalandı !
10 Yıl Sonra Yakalandı !