shopify stats

Borsa dışındaki türev işlemlerde BSMV kaldırılıyor

Maliye Bakanı Naci Ağbal: Getirilecek yeni düzenlemeye göre borsa dışındaki türev işlemlerinde BSMV'nin kaldırılacağını ifade ederek. "Böylece, finansal sektörün yabancı piyasalarla rekabet gücünü artıracağız" dedi.

 Borsa dışındaki türev işlemlerde BSMV kaldırılıyor

Maliye Bakanı Naci Ağbal: Getirilecek yeni düzenlemeye göre borsa dışındaki türev işlemlerde banka ve sigorta muameleleri vergisinin (BSMV) kaldırılacağını ifade ederek. "Böylece, finansal sektörün yabancı piyasalarla rekabet gücünü artıracağız. Genel olarak yurt dışında yapılan bu işlemleri ülkemize çekeceğiz, finansal piyasalarda derinleşmeyi sağlayacağız. " dedi.

Naci Ağbal, Geçtiğimiz günlerde Başbakan Binali Yıldıırım'ın açıkladığı Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) kararları üzerinde yasa tasarısı çalışmaları sürdürdüklerini hatırlatarak, EKK kararları ile ilgili tasarının bu hafta içerisinde TBMM'ye gönderileceğini bildirdi. Bu tasarının geçmesi halinde şu anda limiti 2 milyar lira olan Kredi Garanti Fonu'nun limitinin 25 milyar liraya çıkarılacağını kaydetti.

İşte Ağbal'ın açıklamalarından satır başıları:

İmalat sanayine ilave teşvikler

"Özellikle 2017 yılında sanayi yatırımlarının daha da artmasını bekliyoruz. İmalat sanayisinde 2017 yılında yapılacak yatırım harcamalarına mevcut teşviklere ilave 15 puan daha artış getiriyoruz. Yatırımcılar gelecek yıl yapmış oldukları yatırım harcamaları nedeniyle bütün diğer kazançlarından yatırım indirimi haklarını kullanabilecekler. Bu da son derece önemli bir uygulama.

İmalat sanayisindeki yatırım teşvik belgeli inşaat harcamalarında KDV iadesi getiriyoruz. Bu da son derece önemli. Artık imalat sanayisinde yatırım yapan işletmelerimiz, 2017 yılında yaptıkları yatırım harcamaları nedeniyle ödedikleri KDV'yi devletten geri alabilecekler.

50 milyon liraya kadar sabit sermaye yatırımı yapan işletmeler yıllık olarak bunu alabilecekler. Yani 2017 yılında yapmış oldukları tüm inşaat harcamaları nedeniyle ödedikleri KDV'yi 2018'de alabilecekler. Sabit sermaye tutarı 50 milyon lirayı aşan yatırımlarda ise 6 ayda bir KDV iadesi yapacağız. Bu da sisteme giren yeni bir unsur, bu da teşvik edici olacak."

Bakan Ağbal, işletmelerin geleceğe dönük riskleri yönetmek için türev işlemler yaptığını, bu işlemlerin borsa dışında gerçekleşmesi halinde BSMV'ye tabi olduğunu, bu konuda düzenleme yaptıklarını anlattı.

Öngörülen BSMV istisnası getiriyoruz.

"İster borsada, ister borsa dışında olsun tüm türev işlemlerinde BSMV'yi kaldırıyoruz. İster döviz cinsinden, ister faiz, ister birtakım emtia, borsaya endeksli türev işlemler olsun bunların hepsi için öngörülen BSMV istisnası getiriyoruz.

Bugün özellikle döviz kurundaki değişimlere veya faizdeki değişimlere karşı işletmelerimiz, riski yönetmek için ileri vadeli sözleşmeler yapıyorlar. Bu sözleşmeler üzerinde şu anda BSMV olduğu için genellikle bunu yurt dışında yapmak istiyorlar. Dolayısıyla, türev işlemlerinin tamamının Türkiye'de yapılmasını sağlamak amacıyla bu düzenlemeyi yapacağız.

Halihazırda borsalarda gerçekleştirilen vadeli işlem ve opsiyon sözleşmeleri BSMV'lerden istisna fakat şu anda borsalarda gerçekleştirilen türev işlemler toplam iş hacminin çok cüzi bir kısmını oluşturuyor. Birçok ülkede türev işlemler vergiyi tabi olmadığından finansal sektörümüz yurt dışı ile rekabet konusunda dezavantaj yaşıyor.

Yapacağımız düzenleme ile borsa dışında gerçekleştirilen türev işlemlerde BSMV'yi kaldırıyoruz. Böylece türev ürünlerin fiyatlamasında öngörülebilirliği, finansal sektörün yabancı piyasalarla rekabet gücünü artıracağız. Genel olarak yurt dışında yapılan bu işlemleri ülkemize çekeceğiz, finansal piyasalarda derinleşmeyi sağlayacağız. İstanbul Finans Merkezi (İFM) adına atacağımız adımlara da başlangıç oluşturuyoruz."

Naci Ağbal BSMV
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Copyright 2018 Haber Hastası Tüm hakları saklıdır.

Kredi kartı borcu taksitlendirme
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vekil Yıldız’a Urfa Halkından Büyük İlgi!
Vekil Yıldız’a Urfa Halkından Büyük İlgi!
10 Yıl Sonra Yakalandı !
10 Yıl Sonra Yakalandı !