shopify stats

DUL VE YETİMLERİN TÜRKİYE’DE EMEKLİLİK HAKLARI

Yurtdışında yaşayan gurbetçilerimizin bulundukları ülkelerdeki emeklilik şartlarının farklılığından ve zorluğundan dolayı Türkiye’den borçlanma yolu ile emekli olma yönünde yoğun talepleri olduğu gözleniyor.

DUL VE YETİMLERİN TÜRKİYE’DE EMEKLİLİK HAKLARI

Ancak bunlar arasında yurtdışında çalışan veya ev hanımlığı süreleri olan kişilerin hak sahiplerinin (eşi, çocukları ve ana babası) Türkiye’den hangi tür haklarının olduğunu bilinmedikleri gibi Türkiye’den dul, yetim veya ölüm aylığı alabilecekleri akıllarına bile gelmiyor.

Örneğin; Hollanda’da 1.1.1980 – 1.1.2000 tarihleri arası çalışması bulunan Mustafa beyin vefatıyla dul kalan eşi iki çocuklu Fatma Hanım, eşinin çalışmalarını yurtdışı borçlanma yolu ile borçlanıp, bedelini ödedikten sonra evlenmemek şartıyla ömür boyu dul maaşı, erkek çocukları eğitimlerine devam ettiği ve gelirleri olmadığı müddetçe 25 yaşına kadar, kız çocukları evlenmemek, geliri olmamak şartıyla yine ömür boyu yetim maaşı alma hakkı olduğunu aklına bile getirmiyor.

Oysaki Yurtdışı borçlanması ile emekli olmanın yanında ölüm aylığı bağlatılabilmesi mümkündür. Buna göre 18 yaşından sonra yurtdışında çalışılan süreler ile birlikte, ev kadınlığında geçen süreler, sigortalılık süreleri arasında veya sonunda her birinde en fazla bir yıla olmak kaydıyla işsizlik süreleri de borçlanılabilmektedir.

Gerekli evraklar nelerdir?

– Yurtdışı borçlanma talep dilekçesi,

– Ölene ait çalışılan ülke emeklilik kasasından alınacak hizmet cetveli aslı,

– Ölen ev hanımı ise sürenin geçirildiği ülkeden alınacak ikametgâh belgesi,

– Emniyet müdürlüklerinden alınacak yurda giriş-çıkış belgesi,

– Ölene ait ve öldüğünü gösterir Nüfus Kayıt Örneği,

Başvurular ölenin daha önce Türkiye’de çalışması olup olmadığına, kısmi aylık alıp almadığına göre Kurumun ilgili birimlerine yapılacaktır.

Peki, Borçlanma ve aylık bağlanma şartları nelerdir?

1 Ekim 2008 öncesinde ölen ve SSK girişi olan kişilerin geride kalan yakınları, 5 yıllık sigortalılık süresi ve 900 gün prim ödeme şartı yani 17 bin 64 tl yurtdışı borçlanması ödeyerek ölüm aylığı bağlanabilmektedir. 1 Ekim 2008 sonrasındaki ölümlerde ölüm aylığı bağlanabilmesi için 1.800 gün prim ödemesi yani 34 bin 128 tl yurtdışı borçlanması ödeyerek kendilerine aylık bağlatabilirler.

BAĞ-KUR için kaç gün yeterlidir?

– 04.10.2000 tarihinden önce ölenler için 1080 gün prim ödemek,

– 04.10.2000 – 07.08.2001 tarihleri arasında ölenler için 1800 gün prim ödemek,

– 08.08.2001 – 01.08.2003 tarihleri arasında ölenler için 1080 gün prim ödemek,

– 02.08.2003 tarihi ve sonrasında ölenler için 1800 gün prim ödeme şartları bulunmaktadır.

Eşler birbirlerinden (Erkek bayandan, Bayan erkekten) aylık alabilir.

Eğer ölen kişinin eşi yurtdışında çalışıyor, ikamete dayalı herhangi bir sosyal yardım alıyor ya da bulunduğu ülkede emekli aylığı alıyor ise, bu şartlara bakılmaksızın ölüm aylığı alabilirler. Kısaca eşinizden ölüm aylığı alırken yurtdışında çalışabilir, sosyal yardım alabilir ve yurtdışından emekli aylığı alabilirsiniz.

ÜCRETSİZ DANIŞMANLIK YENER KARACA

Gül Bilen
Turmeb/Holland
kaynak: turmeb.com

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Copyright 2018 Haber Hastası Tüm hakları saklıdır.

Kredi kartı borcu taksitlendirme
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vekil Yıldız’a Urfa Halkından Büyük İlgi!
Vekil Yıldız’a Urfa Halkından Büyük İlgi!
10 Yıl Sonra Yakalandı !
10 Yıl Sonra Yakalandı !