shopify stats

Günde bin ton süt işleyecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım’ın da katıldığı törenle açılan Sütaş’ın yeni süt işleme tesisi, günlük bin ton süt işleyebilecek. 850 kişiye istihdam sağlayacak olan Tire Tesisi, 8 bin üretici aileye de düzenli gelir sağlayacak.

Günde bin ton süt işleyecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım’ın da katıldığı törenle açılan Sütaş’ın yeni süt işleme tesisi, günlük bin ton süt işleyebilecek. 850 kişiye istihdam sağlayacak olan Tire Tesisi, 8 bin üretici aileye de düzenli gelir sağlayacak. 

80 milyon dolar yatırımla kurulan tesiste 850 kişi çalışacak. SÜTAŞ'ın yeni tesisi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın katıldığı törenle açıldı. 

Ege Sütçülük Projesi Tire Entegre Tesisleri'nin açılışında konuşan Sütaş Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz, 41 yıldır sütten kazandıklarını yine süte yatırdıklarını dile getirerek gelecek 5 yıl içinde 250 milyon dolar daha yatırım yapmayı planladıklarını açıkladı.

 

12 Yılda toplam 620 milyon dolar yatırım

Sütaş Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz, açılış konuşmasında, “12 yıl önce Karacabey’de ilk çiftliğimizi kurduk ve ulusal bir marka olma yolunda ilk adımlarımızı atarak çiftlikten sofralara entegrasyon stratejimizin temellerini attık. Yatırımlarımıza o günkü şevk ve heyecanla devam ediyoruz. O günlerden bu yana yaptığımız toplam yatırım tutarı 620 milyon dolara ulaştı. Bu entegrasyon, tükettiğimiz elektrik enerjisinin yüzde 60’ını kendi gübrelerimizden üreten bir seviyeye kadar geldi. Hedefimiz, 2018 yılı sonuna kadar tüm enerji ihtiyaçlarımızın, ısı ve akaryakıt dahil, tamamı kadar enerjiyi kendi doğal enerji tesislerimizde üretmektir” dedi.

 

8 Bin üretici aileye yılda 420 milyon TL ödeme

850 kişiye doğrudan istihdam sağlayacak olan Tire Entegre Tesisleri ayrıca 8 bin üretici aileden süt alacak. O ailelerede  aylık düzenli gelir elde etme imkanı sağlanacağını dile getiren Muaharrem Yılmaz, şöyle konuştu: “Bölgeden alınacak süt için üreticilerimize yılda 420 milyon TL ödeme yapacağız. Süt toplama, mamul sevkiyatı, yem hammadde temini ve dağıtımı için toplam 150 araçlık bir filo çalışacak. Günde 1.000 ton süt alımımız yılda 100 bin dekarda 125 milyon TL değerinde bitkisel üretimi gerektirecektir.”

Erdoğan: Üretken bir Türkiye

Açılışa katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'da bir konuşma yaptı. Konuşmasında Güvenlik güçlerimiz, güvenli bir ülkenin yanı sıra ekonomik olarak üretken bir Türkiye bekliyor diyen Erdoğan, “Esnaf ve sanatkarımız müşterilerine en iyi hizmeti verecek. İşadamlarımız yatırımlarını devam ettirecek. Bankacılarımız en uygun finansman imkanlarını sağlayacak. Düşük faizle işverene kredi sağlayacaklar. Yoksa yüksek faiz oranlarıyla eğer işverenimin karşısına dikilirsen yatırımcı nasıl olacak da yatırımda bulunacak. Güvenlik güçlerimiz bizden dua ile birlikte ülkenin kalkınması için çalışmamızı bekliyor. Çünkü bu evlatlarımız vazifelerini tamamlayıp geri döndüklerinde kendileri ve sevdikleri için güvenli olmasının yanında ekonomik olarak da üretken bir Türkiye bulmak istiyorlar. Yatırımları ertelemek bir yana öne çekmeliyiz” dedi.

 

 

SÜTAŞ Tire Entegre Tesisi Erdoğan Yıldırım Muharrem Yılmaz 420 Milyon TL 620 Milyon Dolar
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Copyright 2018 Haber Hastası Tüm hakları saklıdır.

Kredi kartı borcu taksitlendirme
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vekil Yıldız’a Urfa Halkından Büyük İlgi!
Vekil Yıldız’a Urfa Halkından Büyük İlgi!
10 Yıl Sonra Yakalandı !
10 Yıl Sonra Yakalandı !