shopify stats

İzdivaç programları ile ilgili şok gerçek

Meclis Araştırma Komisyonu raporu, evlilik programlarının izlenme nedenleri arasında ilk sırada yüzde 45 ile 'merak' geldiğini ortaya koydu. Halkın yüzde 79,1’i, izdivaç programlarının Türk aile yapısını bozduğuna inanıyor.

İzdivaç programları ile ilgili şok gerçek

Ailenin güçlendirilmesi için alınması gereken tedbirlerin belirlenmesi sebebiyle kurulan Meclis Araştırma Komisyonu, bazı televizyon kanallarında yayınlanan evlilik programlarını mercek altına aldı. Halkın yüzde 79,1’inin, bu programların Türk aile yapısını bozduğuna inandığı ortaya çıktı.

 

Ailenin güçlendirilmesi için alınması gereken tedbirlerin belirlenmesi hedefiyle kurulan Meclis Araştırma Komisyonu, bazı televizyon kanallarında yayınlanan evlilik programlarını mercek altına aldı. Halkın yüzde 79,1’inin, bu programların Türk aile yapısını bozduğuna inandığı ortaya çıktı.

Türkiye Gazetesi'nden Damla Peker'in haberine göre; geçen yıla göre RTÜK’e gelen şikayet sayısı yüzde 12 artan evlilik programlarının yayından kaldırılıp kaldırılmayacağı tartışmaları devam ederken, bu programların zararları Meclis Araştırma Komisyonu'nun raporuna da yansıdı. Araştırmaya göre halkın yüzde 79,1’i evlilik programlarının, Türk aile yapısı ve evlilik kurumunu olumsuz etkilediğini, yüzde 14,5’i ise olumsuz etkilemediğini düşünüyor.

Yaş gruplarına göre bakıldığında 25-34 yaş grubunun yüzde 84,8’i, 35-44 yaş grubunun yüzde 85,5’i, 45-54 yaş grubunun yüzde 81,1’i ve 55 ve üstü yaş grubun yüzde 80,2’si bu programların Türk aile yapısını ve evlilik ilişkilerini olumsuz etkilediği düşüncesinde.

Raporda yer verilen Psikolojik Danışman Serhat Yabancı’nın yaptığı bir ankette, katılanların yüzde 70’i, evlilik programları aracılığıyla yapılan evlilikleri güvenilir ve gerçekçi bulmadığını söylüyor. Programın içeriğini konuya uygun bulanların oranı yüzde 15 iken, katılımcıların yüzde 100’ü evlilik programlarına çıkmayı düşünmediğini, yüzde 5’i ise bu programla evlenenlerin uzun süreli bir mutluluk yakalayamayacağını belirtiyor.

Araştırmaya göre bu tür programların izlenme nedenleri arasında ilk sırada yüzde 45 ile merak geliyor, onu yüzde 35 ile mahremiyetin deşifresi, yüzde 20 ile eğitimsizlik, boşluk ve ilginçlik izliyor. Evlilik programlarının olumsuz etkisi olduğunu düşünenlerin gerekçesi ise bu tür yayınların topluma yanlış örnek olması, şov amaçlı olması, reyting uğruna mahremiyetin gözler önüne serilmesi ve adaylara eş seçimi gibi konularda eğitim verilememesi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Copyright 2018 Haber Hastası Tüm hakları saklıdır.

Kredi kartı borcu taksitlendirme
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vekil Yıldız’a Urfa Halkından Büyük İlgi!
Vekil Yıldız’a Urfa Halkından Büyük İlgi!
10 Yıl Sonra Yakalandı !
10 Yıl Sonra Yakalandı !