shopify stats

TSK: F-16’mız düştü

TSK, Türk Hava Kuvvetleri'ne ait bir F-16 savaş uçağının, eğitim uçuşu dönüşü Diyarbakır hava meydanı civarında henüz bilinmeyen bir sebepten düştüğünü ve uçağın pilotu Yüzbaşı Şefika Burcu Arpacı'nın zamanında atlayarak yara almadan kurtulduğunu açıkladı.

TSK: F-16’mız düştü

Diyarbakır'da askeri havaalanı yakınlarında eğitim uçuşu için havalanan F-16 tipi savaş uçağının düştüğü bilgisine ulaşıldı. Pilotun yaralanmadan kurtulduğu belirtilirken TSK konuyla ilgili açıklama yaptı.

Uçak, eğitim uçuşundan dönerken henüz belirlenemeyen bir nedenle Sur ilçesine bağlı Çarıklı köyü yakınlarında düştü. Pilot, kazadan fırlatma koltuğu sayesinde kurtuldu. Yapılan ilk incelemede, uçağın teknik arıza nedeniyle düştüğü değerlendiriliyor.

İşte TSK'nın açıklaması:

"Türk Hava Kuvvetlerine ait bir adet F-16 tipi savaş uçağı, 12 Aralık 2016 günü saat 19.30 sularında eğitim uçuşu dönüşünde piste iniş için yaklaşırken, Diyarbakır Hava Meydanına yaklaşık 1,5-2 Mil mesafede iken henüz bilinmeyen bir sebepten düşmüştür. Pilot olaydan yara almadan kurtulmuş olup sağlık durumu iyidir. Kaza nedeninin belirlenmesi maksadıyla inceleme başlatılmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'un konu ile ilgili açıklamaları:

Konunun tüm detayları ile incelendiğini belirten kurtulmuş: "19.31'de Mardin yolundan Diyarbakır'a yaklaşırken F-16 uçağımız düşmüştür. 5 kilometre mesafede düşmüştür. Pilotumuz kendini uçağın dışına atmış ve sağ salim kurtulmuştur. Konu tüm detaylarıyla incelenmektedir. Eğitim uçuşu yapılıyordu. Üzerinde bi mühimmat yoktu. Uçuşu tam tamamlamak üzereyken uçağın düşmesi hadisesi vuku buldu. İlk değerlendirmelerde bunun teknik arıza nedeniyle meydana geldiği şeklinde değerlendiriliyor. Ancak detaylı şekilde araştırma yapılacak. Bu kaza ile ilgili bütün detayları sonuç ortaya konacaktır." diye konuştu.

Aynı kaza Eylül 2014'te de yaşanmış.

Metehan Demir: "Pilotun sağlık durumu iyi. 3 Eylül 2014 tarihinde Şefika Burcu Arpacı isimli pilotumuz benzer kazanın aynısını F-16 ile Diyarbakır'da yaşamış, bir kere daha atlayarak kurtulmuş. İkinci benzer, neredeyse fotokopi çekilmiş kaza" ifadelerini kullandı.

 

TSK Türk Hava Kuvvetleri F-16 Diyarbakır Yüzbaşı Şefika Burcu Arpacı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Copyright 2018 Haber Hastası Tüm hakları saklıdır.

Kredi kartı borcu taksitlendirme
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vekil Yıldız’a Urfa Halkından Büyük İlgi!
Vekil Yıldız’a Urfa Halkından Büyük İlgi!
10 Yıl Sonra Yakalandı !
10 Yıl Sonra Yakalandı !