shopify stats

AK Parti Başkanlık İçin Miting Hazırlıklarında

Ak Parti Başkanlık referandumu öncesi tasarının meclise sunulmasıyla beraber miting hazırlıklarına başladı. Başkanlık Sistemi Nedir? Yeni Anayasada Neler Var? gibi konularda halkı bilgilendirmeyi amaçlayan Ak Parti kamuoyunu ikna etmeye çalışacak

AK Parti Başkanlık İçin Miting Hazırlıklarında

AK Parti meydanlara iniyor Ak Parti, Başkanlık düzenlemesi içeren Anayasa teklifinin Meclis genel kurulu gündemine gelmesi ile beraber sahaya inmeyi de planlıyor. Kamuoyundaki Başkanlığa karşı endişelere yanıt vermek için hususi çalışma yürüten Ak Parti, Başkanlığı anlatırken iki esas vurgu yaparak, "İstikrar gelecek ve Meclis güçlenecek" vurgusuyla kamuoyunu ikna etmeye çalışacak. Kıvanç El - Ankara

Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında gerçekleşen MYK'da başkanlık sisteminin Meclis'ten Ocak ayı içerisinde "sorunsuz" geçeceği değerlendirilirken başkanlık sisteminin kamuya nasıl anlatılacağının ayrıntıları da konuşuldu. Ak Parti teklifin genel kurula gelmesi ile propaganda çalışmalarını artıracak. Yıldırım, bu süreçte 81 ile giderek miting ve il kongrelerine katılacak.

2 ESAS VURGU

Öğrenilen bilgiye göre, Ak Parti, başkanlık propagandasını iki temele oturtacak. "İstikrarın geleceğine" ve "Meclis'in güçleneceği"ne vurgu yapacak olan Ak Parti, gençlik ve kadın kollarında da adeta seferberlik ilan edecek. İstikrar vurgusu ile Ak Parti hem siyasi istikrara hem de ekonomik istikrar dikkat çekecek. Koalisyon dönemlerindeki sıkıntılara vurgu yapılarak tek başına iktidar dönemlerinde "Türkiye'nin kalkındığı ve daha hızlı büyüdüğü" vatandaşa anlatılacak. Başkanlık sistemiyle de tek başına iktidarın esas hale geleceği bunun da istikrarı sürdüreceğine vurgu yapılacak. Ak Parti, "yeni sistem ile Meclis önemini yitiriyor, Cumhurbaşkanının kontrolüne giriyor" endişelerine de yanıt verebilmek için hususi bir çalışma yapıyor. Ak Parti, bu noktada "Yeni sistemde Cumhurbaşkanı'nı kim seçilirse seçilsin partisi Meclis'te çoğunluğu yakalayamayabilir. Cumhurbaşkanı da muhalefet ile devamlı uzlaşı aramak zorunda kalacaktır. Bu nedenle yeni sistemde Meclis'in yasama gücü daha da artacak" şeklinde kamuoyunu ikna etmeye çalışacak.Öte yandan Ak Parti, kendi tabanındaki yüzde 10'a yakın başkanlığa sıcak bakmayan kesimler ile de birebir iletişim kurulacak ve sistem anlatılacak. Bu kesime de yeni sistemin, "beka sorunu" olduğu anlatılarak desteği kazanılmaya çalışılacak. Ak Parti kaynakları Ak Parti içindeki yüzde 10'luk bu rakamın "endişe edici bir sayı" olmadığını da açıkladı.

ORTAK LOBİ

Başbakan Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin bir arada toplandığı terörle mücadelenin konuşulduğu liderler zirvesinde dikkat çeken bir uzlaşmanın çıktığı da öğrenildi. Terörle mücadele konusunda iktidar ve muhalefet "birlik" mesajı verirken, benzer tablonun yurtdışında da devam etmesi yönünde üç önder anlaştı. Yıldırım'ın önerisini Kılıçdaroğlu ve Bahçeli kabul ederken; Ak Parti, CHP ve MHP'nin hem yurtdışı temsilcilikleri hem de yakın oldukları STK'lar aracılığı ile başta Avrupa olmak üzere birçok ülkede ortak lobi faaliyetleri yürütecek. Ortak lobi faaliyeti ile Türkiye'nin aleyhine devam eden propagandanın önüne geçilmeye çalışılacak. Yıldırım, bilhassa FETÖ ve PKK mensuplarının Avrupa'da Türkiye aleyhine bir algı operasyonu yürüttüğünü ifade ederken bu menfi algının muhalefet ile beraber hareket edilmesi halinde aşılabileceğine dikkat çekti.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Copyright 2018 Haber Hastası Tüm hakları saklıdır.

Kredi kartı borcu taksitlendirme
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vekil Yıldız’a Urfa Halkından Büyük İlgi!
Vekil Yıldız’a Urfa Halkından Büyük İlgi!
10 Yıl Sonra Yakalandı !
10 Yıl Sonra Yakalandı !