web
statistics

Almanya Erdoğanın Gelişini Böyle Engellemek İstiyor!

Medyada çıkan haberlere göre Cumhurbaşkanı Erdoğan, nisanda yapılacak referandum için Türk vatandaşları ile buluşmak istiyor.

Almanya Erdoğanın Gelişini Böyle Engellemek İstiyor!

Bu ziyaret talebi henüz Berline bildirilmediği halde Alman siyasetcileri, engellemek için kafa yormaya başladı bile. Engellemek için alternatifler dahi sıralandı.

Alternatif 1: Ülkeye giriş yasağı. Dış mevzularla ve ülke yöneticileri ile ilgili kurum kuzey ren Westfalya yüksek adli mahkemesi. Bu mahkeme 2016 da Erdoğanın Video konferansını yasaklamıştı. Bu ziyaret siyasi bir amaç taşıyorsa engellenebilinirmiş.

Sonuç: Alman hükümeti Erdoğanın Almanyada Türk halkı ile buluşmasını engelleyebilir ama bu engel zaten zor durumda olan ilişkileri dahada zora sokabilir. Hükümet sözcüsü Martin Schäfer, böyle bir talebin olmadığını ve böyle ziyaretler önceden yazılı bildirilmesi gerektiğini açıkladı.

Erdoğanın gelmesine ilişkin haberlere kuzey ren Westfalya iç işleri bakanı Ralf Jäger (SPD), Cumhurbaşkanı adayı Martin Schulz (SPD), Yeşiller Partisi başkanı Cem Özdemir ve entegrasyon görevliside, Erdoğanın gelmesinin engellenmesini istedi.

Alternatif 2: Kuzey Ren Westfalya eyaleti bu toplantıyı engelleyebilir.
Bu şartlarda bir yasak uygulanabilinirmiş:
– eğer organizatör suç temsil eden görüşleri temsil eder veya müsade ederse.
– Organizatör katılımcılara silahı serbest bırakırsa.
– eğer toplantıda şiddet ve ayrımcılık gözetilirse.
– eğer Organizatör, Almanyada yasaklı Parti ve Organizasyonları takip ederse.

Erdoğanın gelişi için bir kararname dahi hazırlandı ve bu engel seçeneklerinin hiçbirinin mevcut olmadığı kararınada varıldı. Yani bu toplantının Alman hükümetine ve siyasetine hiçbir zararı olmadığından, red etme imkanının bulunmadığı doğrultusunda. Kararnamede sağdece beklenmedik olaylar yaşanılırsa olabilir ama bu gerekce mani olmaya yetmiyormuş.

Demokraside çareler tükenmez hesabı, düşünmeye devam ediyorlar. Mesela bu toplantıya müsade edilir ama gerçekleştiği zamanda dağıtilabilinir. Nedenleride: Toplantının akışında şiddetli ve kışkırtıcı bir gelişme yaşanırsa. Yani katılımcıların hayatı ve sağlığı söz konusu olunca.

Netice olarak Kuzey Ren Westfalya eyaleti bu toplantıya mani olabilirmiş veya boşaltabilirmiş ama yasal işlemler zor olduğundan, her iki seçeneğe ihtimal vermiyorlar.

Farzedelim Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kuzey Ren Westfalyaya geldi ve Türk halkı ile buluştu. Ya bu kafa yordukları engel alternatiflerinden biri gerçekleşirse, Türk- Alman dostluğunu nasıl etkiler? Binali Yıldırım Oberhausene geldiğinde, karşıt bir guruba protesto yapma imkanı verilmişti. Böyle bir protesto Erdoğanın gelişindede mutlaka yapılacaktır. Belki Binali Yıldırımın gelişindeki kadar sakinde geçmeyecek. Çünkü Erdoğan onlar için asıl hedef ve Erdoğandan daha çok nefret ediyorlar.

Yapılan bunca haber ve engellemek için çare arayışı, yaşanılabilinecek bir olumsuzlukda, birer itiraf değilmi?

Bünyamin Erdemir TÜRMEB

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vekil Yıldız’a Urfa Halkından Büyük İlgi!
Vekil Yıldız’a Urfa Halkından Büyük İlgi!
10 Yıl Sonra Yakalandı !
10 Yıl Sonra Yakalandı !