shopify stats

BM, ‘Suriye'de Ateşkes’i kabul etti

Ateşkes girişimleri eleştirilen BM tarafında Suriye için yeni ateşkes tasarısı kabul edildi.

BM, ‘Suriye'de Ateşkes’i kabul etti

Suriye'nin Halep kentinde taş üstünde taş kalmadı. Özellikle son haftalarda Esad rejiminin bombardımanı altındaki şehirde çatışmalar tüm şiddetiyle sürüyor. Esad rejiminin saldırılarından kaçan aileler ise Doğu Halep'te muhaliflerin hakimiyetindeki 15 kilometrekarelik alanda sıkışmış durumda.

Öte yandan BM Genel Kurulu'nda, Suriye'de ateşkesin sağlanması ve insani yardımların ulaştırılması konularındaki karar tasarısı 122 oyla kabul edildi.

Kanada'nın öncülüğünde toplanan Kurulda konuşan Kanada'nın BM Daimi Temsilcisi Marc Andre Blanchard, “Suriye'de insanlar açlıktan ot yiyor. Kendinizi onların yerine koymayı deneyin. Bu savaş, çağın utancı oldu. Suriye halkına insani yardımlar götürebilelim ki hayatta kalabilsinler, Suriyeliler önceliğimiz olmalı ve dünya artık daha fazla sessiz kalmamalı.” dedi.

Suriye'nin BM Daimi Temsilcisi Beşar Caferi ise ülkesinin ön koşulsuz, dış müdahale olmadan barış görüşmelerine hazır olduğunu belirterek, Suriye, kendisine uygulanan tek taraflı, zorlayıcı ekonomik tedbirler nedeniyle kendi vatandaşlarının günlük ihtiyaçlarına cevap vermekte zorlanıyor” şeklinde konuştu.

Kabul edilen karar tasarının bir bağlayıcılığı olmasa da, tasarıyı destekleyen ülkeler, BM Güvenlik Konseyi'ni vetoları ile tıkayan Rusya ve Çin'e güçlü bir birlik mesajı vermek istediklerini dile getirdi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Copyright 2018 Haber Hastası Tüm hakları saklıdır.

Kredi kartı borcu taksitlendirme
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vekil Yıldız’a Urfa Halkından Büyük İlgi!
Vekil Yıldız’a Urfa Halkından Büyük İlgi!
10 Yıl Sonra Yakalandı !
10 Yıl Sonra Yakalandı !