shopify stats

Çavuşoğlu’ndan Beşiktaş Saldırısı ve Halep Açıklamaları

Çavuşoğlu: “Kerry’e söyledim. Bu saldırıyı yapanlardan bir tanesi Suriye’den geliyor. Daha önce Ankara'daki iki saldırının sorumluları da Suriye'den gelmişti. Yani PYD kamplarından geliyor. PKK, PYD Aynı şeydir" dedi.

Çavuşoğlu’ndan Beşiktaş Saldırısı ve Halep Açıklamaları

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, TGRT Haber ekranlarında yayınlanan "Neler Oluyor" programına konuk oldu. İşte Çavuşoğlu’nun açıklamaları:

Çavuşoğlu: “Kerry’e söyledim. Bu saldırıyı yapanlardan bir tanesi Suriye’den yani PYD’den geliyor. PKK, PYD aynı şeydir.”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: “Daha önce Ankara'daki terör saldırılarını gerçekleştiren teröristler de Suriye'den gelmişti. Bugün Kerry'e de söyledim bunu. Taziyelerini dile getirdi. Ben de kendisine çok açık net söyledim: 'Bu teröristlerden bir tanesinin Suriye'den geldiği anlaşılıyor. Daha önce Ankara'daki iki saldırının sorumluları da Suriye'den gelmişti. Yani PYD kamplarından geliyor. PKK, PYD Aynı şeydir" dedi.


Halep'te bir insanlık dramı yaşanıyor.

“Halep'te uzun zamandır değişik boyutlarıyla acı bir perde sergileniyor. Her geçen gün durum daha da kötüleşiyordu. Rejim ve destekçileri özellikle okulları, hastaneleri vurdular ki, insanlar burada tedavi olmasınlar. İnsanlık tarihinin en acı uygulamalarını burada görüyoruz. Halep stratejik bir şehir, çok fazla insan yaşıyor. Rejim, 6 yıldır bu tür uygulamalarını Suriye'nin değişik kasabalarında ve şehirlerinde sürdürdü ve kuşatarak insanları ölüme terk etti. Aç bırakarak öldürdü insanları. İnsanlığın inanamayacağı her türlü vahşeti Suriye'de gördük. Sorunun çözülmesi için sadece son 24 saatte veya 48 saatte değil epeydir gayret serf ediyoruz. Uluslararası platformdaki çabalar dışında fikirdaş ülkeler toplantısı, Suriye Destek Grubu Toplantısı, Uzmanlar Grubu Toplantısı gibi toplantıların dışında Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla ben Dışişleri Bakanı olarak bizim ekibimiz ikili düzeyde de çok çaba sarf etti. Rusya'yla, İran'la, Katar'la ama bu noktaya geldik maalesef. Şimdi oradaki tabloyu görüyoruz, yürekler dayanmıyor. Dünyada da bir sessizlik var" diye konuştu.

Cumhurbaşkanımız bir taraftan biz bir taraftan yoğun çaba sarf ediyoruz.

İslam dünyasından yeterli desteği alamadıklarını kaydeden Çavuşoğlu, "Herkes susar, biz susmayız. Çabalarımızı devam ettirdik. Sayın Cumhurbaşkanımız Putin'le bugün bir görüşme yaptı. Esasen dün gece itibariyle bir mutabakat sağlanmıştı. Fakat sabah gördük ki rejim ve diğer destekçileri engel çıkarmaya çalıştı. Tahliyeye engel çıkardılar. Bunu da muhalefetin yaptığını söylediler ama bu doğru değil. Bunu Cumhurbaşkanımız Putin'e anlattı. Dün gece tüm gelişmeleri Rus heyeti ile bizim heyetimiz beraber takip etti. Onlar da biliyorlar ki böyle bir durum olmadı. İnsanlar kendilerini güvede hissedemeyince otobüsler de bu sefer ayrılmak istediler. Bu gece akşama kadar bir taraftan Cumhurbaşkanımız bir taraftan biz bir taraftan müsteşarlarımız ve bakanlıktaki arkadaşlarımız ve istihbaratımız, askerimiz yoğun bir çaba sarf ediyoruz. Başarı elde etmek zorundayız çünkü burada başka şansımız yok. 'Bu gece artık netice alalım' dedi Sayın Cumhurbaşkanımız. Muhaliflerin sanki bunu engellediğine dair bilgi geldiği söylendi ama bu doğru değil. Sayın Cumhurbaşkanımız yeni atanan Genel Sekreter Guretes'le de görüştü. Aynı şekilde biz dün akşam Lavrov'la görüştük. Bugün İran Dışişleri Bakanı Zarif'le iki defa görüştüm. Kerry'le bir görüşme gerçekleştirdik" açıklamalarında bulundu.

Bu mantalite ile Fikirdaş Ülkeler Toplantısı’ndan bir sonuç çıkmaz.

"Dünden bu yana görüşmeleri devam ettiriyoruz. Suudi Arabistan ve Katar Dışişleri Bakanları ile de görüştük. Suriye'de muhaliflerle de görüştük. Bu akşam Koordinatör Riyad Hicab'la görüştük. Eski Suriye Başbakanı oradaki zulümleri görünce Başbakanlıktan istifa etti ve muhalif gruba katıldı. Salih Müslim ile PYD'nin gerçek yüzünü Riyad Hicab herkese gösterdi. PKK ile YPG'nin hiçbir farkı olmadığını herkese anlatıyor. Riyad Hicab gelmeden önce dile getirdiğim endişelerin hepsini kendisi araziden gelen birisi olarak teyit etti. Dönüm dedim ki 'Biz kendisiyle istişare ettik. Aynı şeyleri söyledi.' Bu mantalite ile fikirdaş ülkeler toplantısından bir sonuç çıkmaz. Rejim ne istiyorsa biz orada fikirdaş ülke olarak kendi insanımızı değil, onların taleplerini nasıl karşılarız onu konuşuyoruz."

Kerry ile Halep'teki durumu görüştük.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile yaptığı telefon görüşmesini anlatan Çavuşoğlu, "Kerry ile Halep'teki durumu görüştük. Bazı konsolosluk meseleleri vardı, onları görüştük. Ayrıca Cenevre'de siyasi müzakereler tekrar başlayabilir mi, rejim hazır mı, muhalifler ne istiyor, bunları konuştuk" diye konuştu.

Halep'teki insani drama çözüm bulmamız lazım

Hükümetin Halep ve Suriye'deki stratejisinin ne olduğu ile ilgili soruya Çavuşoğlu, şöyle cevap verdi, "Halep demek aynı zamanda Suriye demek. Bizim Halep'le, Suriye'yle ilgili stratejimiz son derece net. Terör örgütleriyle kararlı şekilde mücadeleye davam edeceğiz. Acil şekilde Halep'teki insani drama çözüm bulmamız lazım. Masum insanları buradan alıp tedavilerini gerçekleştirmemiz gerekiyor. Bu insanların ihtiyaçlarını karşılamamız gerekiyor. Halep'te ve tüm Suriye'de ateşkesi sağlamamız gerekiyor. Siyasi çözüm, müzakere, Suriye'nin seçime hazırlanması konusunda adımlar atmalıyız. Seçime hazırlanırken de herkesin güveneceği bir geçiş hükümetinin olması gerekiyor. Suriye'nin toprak bütünlüğünün korunması gerekiyor. Herkesi kapsayacak bir yönetimin oluşması lazım. Irak'ta da bu hatayı gördük; sadece bir mezhebi değil tüm Suriye'yi kapsayacak bir yönetimin olması. Herkesin inancını garanti altına alan, demokratik anlamda seküler bir sistem diyoruz. Bir kere daha söylüyoruz; Suriye'nin sınır ve toprak bütünlüğü önemli. Biz bu konudaki ilkelerimizi ortaya koyuyoruz ve bizim gibi düşünen ülke de çok" değerlendirmelerinde bulundu.

 

Mevlüt Çavuşoğlu Cerry Erdoğan PKK PYD
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Copyright 2018 Haber Hastası Tüm hakları saklıdır.

Kredi kartı borcu taksitlendirme
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vekil Yıldız’a Urfa Halkından Büyük İlgi!
Vekil Yıldız’a Urfa Halkından Büyük İlgi!
10 Yıl Sonra Yakalandı !
10 Yıl Sonra Yakalandı !