shopify stats

Trump'tan "Suriye’de güvenli bölge" sözü

ABD'nin yeni başkanı Donald Trump, Suriye'nin bazı kısımlarında güvenli bölgelerin oluşturulacağına dair söz verdi.

Trump'tan

ABD'nin yeni başkanı Donald Trump, Suriye'nin bazı kısımlarında güvenli bölgelerin oluşturulacağına dair söz verdi.

Geçtiğimiz ay ABD’de kıran kırana geçen başkanlık seçimlerinde, rakibi Clinton’ı devirerek, Birleşik Devletleri’n yeni başkanı seçilen Donald Trump, Halep'te sivillerin tahliyesi için çalışmalar devam ederken Suriye ile ilgili önemli açıklamalar yaptı.

Suriye’de bir takım güvenli bölgeler kurulacağına değinen Trump, mahsur kalan sivillere yardım için bunun bir gereklilik olduğunu belirtti. Bir ay sonra göreve başlayacak yeni başkan, "Deneyeceğiz ve yaraları saracağız. İnsanlara yardım edeceğiz. Suriye'de güvenli bölgeler inşa edeceğiz" dedi.

Kasım ayındaki seçimleri kazanan Donald Trump, Florida'daki teşekkür mitinginde destekçilerine seslenen Trump, "güvenli bölgelerin parasını körfez ülkelerine ödeteceğini" söyledi.

Önümüzdeki ay görevi devredecek olan eski başkan Barack Obama, Türkiye’nin her zaman dile getirdiği “Suriye’de sivillerin intikal ettirileceği, uçuşa yasak tampon bölge (güvenli bölge) oluşturulsun” çağrısını hiçbir zaman onaylamamıştı.

Başkanlık döneminin önemli bir bölümünü Suriye kriziyle geçiren Barack Obama bu fikre hiç sıcak bakmayarak, krize askeri olarak müdahil olmak yerine diplomatik çözüm aramayı tercih etti.

Daha önce de ‘tampon bölge’ ile ilgili açıklamalar yapan Obama, karşıt görüşünü yineledi, "Askeri müdahale bir seçenek değil" diyen Obama, "güvenli bölge"nin kara gücü gerektirdiğini, Suriye rejiminin ve destekçisi Rusya ve İran'ın bunu kabul etmeyeceğini söyledi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Copyright 2018 Haber Hastası Tüm hakları saklıdır.

Kredi kartı borcu taksitlendirme
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vekil Yıldız’a Urfa Halkından Büyük İlgi!
Vekil Yıldız’a Urfa Halkından Büyük İlgi!
10 Yıl Sonra Yakalandı !
10 Yıl Sonra Yakalandı !