shopify stats

Yıldırım: Anayasa değişiklik teklifimizi yarın TBMM'ye veriyoruz

Başbakan Yıldırım yeni anayasa teklifiyle ilgili, "Yeni Anayasa çalışmalarımızı MHP'yle beraber sınırlı bir şekilde değişikliği öngören bir teklifi hazırladık. AK Parti grubu olarak yarından itibaren Anayasa değişiklik teklifimizi TBMM'ye veriyoruz. Hayırlı olsun." dedi

Yıldırım: Anayasa değişiklik teklifimizi yarın TBMM'ye veriyoruz

Başbakan Yıldırım'ın konuşması şöyle:

Emeğin başkenti Zonguldak'ta madencilerimizi özellikle sevgiyle, saygıyla selamlıyorum. Bugün Zonguldak'ta sevincinizi paylaşmaya, mutluluğunuza ortak olmaya geldim. Daha önemlisi müjdelerle geldik. Türkiye'nin 81 vilayetinde olduğu gibi burada da, Zonguldak'a da evelallah elimiz boş gelmedik. Bugün sizlere Türkiye'nin üçüncü büyük liman projesinin temelini atmaya geldik. Kilyos Vadi Projesi. Bu proje aynı zamanda Bartın'ı da ilgilendiriyor, Karabük'ü de ilgilendiriyor, Türkiye'nin, Anadolu topraklarının Doğu Karadeniz'e açılan en büyük kapısı niteliğinde.

600 BİN VATANDAŞIMIZA İŞKUR MARİFETİYLE İŞ SAĞLAYACAĞIZ

Bugün Filyos Limanı yanısıra toplam tutarı 700 milyonu aşan 72 tesisin de toplu açılışını gerçekleştiriyoruz. Dün bütün Türkiye için teşvik ve tedbir paketlerini açıkladık. Bugün de Zonguldak'a müjdelerimizi getiriyoruz. Teşvik paketimizde istihdamdan üretime, esnaftan KOBİ'ye birçok kesimi ilgilendiren önemli kararlar aldık, açıkladık. Böylece dünyada krizin tüm hızıyla ekonomik krizin bütün hızıyla devam ettiği bugünlerde firmalarımızın, esnafımızın, işverenlerimizin, fabrikalarımızın ihtiyacı olan nakiti gidermek için 250 milyar liralık bir kredi hacmi oluşturduk. KOBİ'lere ilk yıl ödemesiz 3 yıl boyunca 50 bin liraya kadar faizsiz kredi nakit olarak vereceğiz. 2017'de toplam 600 bin vatandaşa İŞKUR marifetiyle iş sağlayacağız. Özel sektör işverenlerinin asgari ücret desteğinden yararlanmaları için ilk 3 aylık primlerinin yıllık 2017 senesinin son üç ayına ertelenmesi için karar aldık.

ZONGULDAK KARADENİZ'İN PARLAYAN YILDIZI OLACAKTIR

Türkiye'nin kalkınması için, refahı için 14 yıldır büyük bir seferberlik başlattık. Sultan II. Abdülhamit'in hayali olan Filyos Projesi sonunda hayata geçiyor. 150 yıllık hayal gerçek oluyor. Limanın toplam maliyeti 538 milyon lirar. Bu sadece bir başlangıç, altyapı tutarı, liman kısmı. Onun arkasında yüzbinlerce dönüm araziyi de endüstri bölgesi haline getiriyoruz. Bu yatırımla birlikte Zonguldak'a deniz ulaşımında Karadeniz'in bir yıldızı haline getirmiş olacağız. Zonguldaklı kardeşlerimziin bu projeyi yıllardır beklediğini biliyorum. Başka yatırımlar da gelecek. 607 hektarlık alanı, limanın etrafında endüstri-sanayi bölgesi ilan ettik. Burada fabrikalar yapılacak. Bir kısmı fabrikalar bir kısmı da orman arazisi olarak eşitliği muhafaza ediyoruz.

10 BÜYÜK FABRİKA KURULACAK 12 BİN KİŞİ İSTİHDAM EDİLECEK

10 büyük fabrika kuracağız, 12 bin insanımıza iş sağlayacağız. Yılda 25 milyon ton yükleme-boşaltma kapasitesine sahip olacak bu liman. Endüsrti bölgesi de limanla birleşmiş olacak. Limana karayolu bağlantıları oluşturulacak. Bugün limanla birlikte 72 hizmet tesisini de açıyoruz. Bölünmüş yollardan köprülere, okullardan gençlik merkezlerine, maden müzesinde yüzme havuzuna kadar birçok tesisi Zonguldak'a kazandırıyoruz. Alaplı'da 500 kişilik yurt yapıyoruz. Ereğli'ye 350, Devrek'e 100, Çaycuma'ya 75 yataklı hastaneyi yaptık, açılışını yapıyoruz.

ZONGULDAK'A 14 YILDA 7 MİLYARLIK YATIRIM YAPTIK

Zonguldak'a yakışır 400 yataklı hastaneyi yapmış olacağız. 14 yılda 7 milyar yatırım yaptık. 1400 tesis, 7 hastane, 112 konut bitirdik. 1686 yeni konutu da yapmaya devam ediyoruz. Çaycuma Havaalanı'nı elden geçirdik. Filyos Limanı açıldığında Çaycuma Havalimanı'na hem yurtiçi hem yurtdışından daha çok sefer olacak, daha çok insan gelecek, daha çok Zonguldak'ın ekonomisi gelişecek. Zonguldak'a 156 kilometre bölünmüş yol yaptık. 16 projemiz var. Zonguldak-Bolu arası tamamen bölünmüş yol olarak tamamlandı. Zonguldak-Bartın arasına bölünmüş yol yapıyoruz. Bütün çalışmalırımız tamamlandığında Bolu, Karabük, Bartın, Düzce'ye bölünmüş yollarda konforlu şekilde seyahat edeceksiniz.

ZONGULDAK'A TÜRKİYE'NİN ÜÇÜNCÜ BÜYÜK LİMANI GELİYOR

Zonguldak Filyos Limanımızın dış ticaretimizin gelişmesi açısından hayati öneme sahip olduğunu biliyoruz. Geçtiğimiz 14 yılda denizciliğe çok büyük önem verdik. 2002'de sadece 35 olan denizcilik okulu sayısını 100'ün üzerine çıkardık. Deniz Ticaret Filomuz dünyada 19 sıradaydı 14. sıraya yükseldi. Tersane sayımız 37'den 79'a çıktı. Deniz ticaret alanında ÖTV'siz yakıt getirerek taşımacılığı teşvik ettik. Kıyılarımız arasında deniz taşımacılığını yüzde 80 arttırdık. Sahillerimiz etrafında 293 olan balıkçı barınağı sayımızı 384'e çıkardık. İzmir'e, Mersin'e büyük liman, Karadeniz'in merkezi Zonguldak Filyos'a da Türkiye'nin üçüncü büyük limanını başlattık.

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Copyright 2018 Haber Hastası Tüm hakları saklıdır.

Kredi kartı borcu taksitlendirme
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vekil Yıldız’a Urfa Halkından Büyük İlgi!
Vekil Yıldız’a Urfa Halkından Büyük İlgi!
10 Yıl Sonra Yakalandı !
10 Yıl Sonra Yakalandı !