shopify stats

2020 yılının en popüler meslekleri

olaştığı bir trafikte, şoförler ne yapacak? Hayatımızı kolaylaştıran robotları kimler yönetecek? 100 yaşındaki insanların sağlığı kimden sorulacak? Yakın geleceğe damga vuracak meslekleri, uzmanları anlatıyor...

2020 yılının en popüler meslekleri

Günümüzde ki şartlar klasik mesleklerde köklü değişimlere neden oldu. Teknoloji durmaksızın ilerlerken ve dünya çapında ortalama yaşam süresi yükselirken, pek çok alanda insan gücünün yerini makineler aldı, iş dünyasının ihtiyaçları da farklı yönlere doğru kaymaya başladı. Yazı dizimizde, Dünya Ekonomik Forumu’ndan prestijli kariyer sitelerine kadar, uluslararası raporlar ve uzman görüşleriyle yakın geleceğe damgasını vuracak 21 mesleğini bulacaksınız. İşte, ilk 7 meslek...

OTOMOBİLLERİ UÇURACAKLAR SÜRÜCÜSÜZ ARAÇ MÜHENDİSLİĞİ: Otomotiv ve ulaşım sektörü çok büyük bir devrime hazırlanıyor. Bu devrim otonom yani sürücüsüz araçlar olacak. Otonom araçlar, üretici şirketlerin yakın gelecekteki planları arasına çoktan girdi. Bu yeni gelişme, sürücüsüz araç konusunda uzmanlaşmış yeni bir meslek dalını ortaya çıkardı. Türkiye’de de şimdiden bu alanda çalışmaya başlayan birçok genç isim var. Bunlardan biri otonom araç teknolojileri geliştiren Talha Çuhadaroğlu. Connect-ION adında bir şirket kuran Çuhadaroğlu, bildiğimiz otomobilleri sürücüsüz araçlara dönüştürmeyi hedefliyor.

PARADİGMA DEĞİŞECEK

Sürücüsüz araç üretmek için bilgisayar, makine, elektronik ve mekatronik mühendisi ile endüstriyel tasarımcılar gibi birçok farklı özelliği olan geniş bir ekibe sahip olmak gerektiğini ifade eden Çuhadaroğlu, “Otonom araç sektöründe çalışacak mühendislerin paradigma değişimini gerçekleştirebilecek bir vizyon ve klasik mühendislik projelerinden farklı bir bakış açısına sahip olması gerekiyor"diyor. 
Uzmanlara göre yakın gelecekte bu sektörde çalışacak mühendisler, diğer mühendislik maaşlarının üzerinde bir gelir elde edecek.
Robotları kim yönetecek?

YAPAY ZEKÂ UZMANLARI: Yazılım dünyasının üzerinde durmadan düşündüğü ve yatırım yaptığı konuların başında yapay zekâ (artificial intelligence) geliyor. Yapay zekâ, en kaba tabiriyle kullandığımız araçların kendi kendini geliştirmesine yönelik bir sistem ve yakın gelecekte sürücüsüz otomobiller, sanal asistanlar, büyük veriler, makine öğretisi (machine learning) gibi kavramlarla hayatımızda daha fazla yer alacak. Bu da tüm şirketlerin yapay zekâ uzmanları ve mühendislerini istihdam etmesi demek.

ŞİMDİLİK EKSİK, TECRÜBE 

Bu konuda yatırım yapan şirketlerden Microsoft, Türkiye’nin CTO’su Onur Koç, yapay zekâ projelerinin sayısının hızla artığına dikkat çekiyor.
Koç, “Tecrübeli kişi sayısı çok az maalesef. Geleceği çok parlak ve birçok müşterimizin ve iş ortağımızın nitelikli çalışan aradığı bir iş alanı” diyor. Microsoft Türkiye, lise-Üniversite öğrencilerinin yapay zeka, büyük veri teknolojilerini öğrenmeleri için projeler geliştiriyor. Koç, bu alanda çalışacak yazılım mühendislerinin en çok kazananlar arasında olacağını söylüyor.

GELECEĞE YATIRIM YAPIYORLAR

MELEK YATIRIMCILIK VE STARTUP: Ülke ekonomilerinin lokomotifi, gençlerin kurduğu girişim şirketleri (startup) haline geldi. İrili ufaklı birçok girişimle birlikte, onlara finansman sağlayan ‘melek yatırımcılık’ da, yeni bir meslek olarak karşımıza çıktı. Elinde sermayesi bulunan kişiler, bu parayı geleneksel yatırım araçları yerine bu tür girişim şirketlerine yatırıyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Copyright 2018 Haber Hastası Tüm hakları saklıdır.

Kredi kartı borcu taksitlendirme
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vekil Yıldız’a Urfa Halkından Büyük İlgi!
Vekil Yıldız’a Urfa Halkından Büyük İlgi!
10 Yıl Sonra Yakalandı !
10 Yıl Sonra Yakalandı !