shopify stats

Çöpçatanlık siteleri alarm veriyor

İngiltere'de internetteki çöpçatan sitelerinde yapılan dolandırıcılıkların 2016 yılında rekor düzeylere ulaştığı ortaya çıktı.

Çöpçatanlık siteleri alarm veriyor

Ulusal Dolandırıcılık İstihbarat Dairesi'den gelen kayıtlara göre, geçen yıl 3 bin 889 kişi 'romantik dolandırıcılık' diye adlandırılan bu sahteciliğin kurbanı oldu ve dolandırıcılara 39 milyon sterlin (183 milyon TL) kaptırdılar.

 

İngiltere'de internet suçlarının kaydını tutan Action Fraud adlı merkez, kendilerine ayda ortalama 350'yi aşkın dolandırıcılık olayı bildirildiğini söylüyor.

Böylesi bir dolandırıcılığın kurbanı olan Nancy (gerçek adı değil) ile görüştük.

Kuzey Yorkshire bölgesinde oturan 47 yaşındaki iş kadını Nancy duygusal şiddete uğramış hissediyor, üstelik bu süreçte 300 bin sterlin (1,5 milyon TL ye yakın) para kaybetmiş.

2015 yılında boşanan ve çocuğu ile birlikte yaşamını yeniden kurmaya çalışan Nancy, Match.com adlı çöpçatan sitesine kaydolmuş.

Türkiye'de çalıştığını iddia ediyor

Birkaç gün sonra Manchester'den, Marcelo adında yakışıklı bir İtalyan'la temasa geçiyor. Nancy'nin dünya görüşünü, hayata bakışını paylaşan Marcelo Türkiye'de çalıştığını yazıyor.

Kısa süre içinde öyle iyi anlaşıyorlar ki, Marcelo "çöpçatan sitesinin dışında özel mesajlaşalım" diyor ve sabahtan gece yarısına kadar mesajlaşmaya başlıyorlar.

Altı hafta kadar sonra Marcelo, Türkiye'de soyulduğunu ve Nancy ile buluşmak için İngiltere'ye dönmeden önce çalışanlarının parasını ödeyemediğini söylüyor.

Ayrıca oğlunun hastanede yattığını ve ameliyat olması gerektiğini de yazıyor. Nancy biraz rahatsızlık duysada istemeye istemeye 3 bin 160 sterlin (yaklaşık 15 bin TL) yolluyor.

Arkası inanılmaz bir hızla geliyor, Marcelo'nun oğlunun hastane masrafları, yiyecek, kira ihtiyaçları ve Türkiye'den çıkabilmesi için ödemesi gereken vergi borçları da yollanıyor.

Nancy "İçim içimi yiyordu ama iş öyle ilerlemişti ki geri de çekilemiyordum. 50 bin sterlin (234 bin TL) kadar para yolladıktan sonra geri çekilemezdim. Böyle olunca ister istemez umudunuzu korumak ve karşınızdaki insana inanmak istiyorsunuz" diyor.

1.5 milyon tl yi cebe indirdi

Böyle böyle muhtemelen 300 bin sterlinin (yaklaşık 1,5 milyon TL) kaybeden Nancy, şu anda iflasın eşiğinde.

"Bu çok korkunç bir şey. Birisi kafanızın içine giriyor ve duygusal şiddet uyguluyor. Bu darbeyi atlatabileceğimden emin değilim" diyor.

Match.com sitesi ise üyelerine düzenli olarak güvenlikle ilgili uyarılarda bulunduğunu, örneğin görüşmelerin sadece site içinde yapılması halinde müşteri hizmetleri görevlilerinin yolunda gitmeyen şeyleri hemen tespit edebildiğini söylüyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Copyright 2018 Haber Hastası Tüm hakları saklıdır.

Kredi kartı borcu taksitlendirme
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vekil Yıldız’a Urfa Halkından Büyük İlgi!
Vekil Yıldız’a Urfa Halkından Büyük İlgi!
10 Yıl Sonra Yakalandı !
10 Yıl Sonra Yakalandı !